Odrabianie lekcji

Godzina odrabiania lekcji powinna być wyraźnie wyznaczona, stała.

Czas przeznaczony na odrabianie powinien być najwcześniej po powrocie ze szkoły. Wszelkie przyjemności np. ulubiony film, komputer, zabawa, powinny być przesunięte na czas po odrobieniu lekcji.

Dorosły pilnuje momentu odrabiania lekcji. Należy przypominać o tym dziecku.

Gdy dziecku trudno jest przestrzegać godziny siadania do lekcji, należy wprowadzić nagrodę za przyjście na czas.

Koniecznie należy dopilnować tak zwanego „pustego biurka”.

Dorosły powinien przejrzeć zeszyty i ćwiczenia razem z dzieckiem, przeczytać uwagi nauczyciela, ustalić co jest zadane.

Pracę należy rozpocząc od zadań łatwiejszych, by stworzyć dziecku możliwość osiągnięcia sukcesu.

Pracę należy podzielić na etapy, które powinny trwać tak długo, jak długo dziecko potrafi się skoncentrować. Gdy dziecko przestaje pracować, konieczna jest kilkuminutowa przerwa.

Dziecko powinno być pochwalone za każde wykonane zadanie.

Odrabianie lekcji kończy się spakowaniem rzeczy do tornistra.

Jeden dzień w tygodniu nie pracujemy, jest całkiem wolny.